Operaty ppoż.

Operat przeciwpożarowy - co to jest?

Nazywany często "operatem pożarowym", "operatem ppoż". Jest to dokument stanowiący załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na zbieranie, przetwarzanie i/lub wytwarzanie odpadów. Operat przeciwpożarowy jest swojego rodzaju opinią stwierdzającą zgodność warunków magazynowania odpadów z wymaganiami przepisów przeciwpożarowych.

Operat przeciwpożarowy, w przypadku pełnej zgodności obiektu z przepisami przeciwpożarowymi, będzie potwierdzeniem spełnienia wymagań.

Często jednak zdarza się jednak, że opracowanie operatu polega na dostosowaniu istniejących obiektów i znalezieniu optymalnych rozwiązań, pozwalających na magazynowanie odpadów zgodnie z przepisami. Bardzo ważna jest współpraca pomiędzy inwestorem i autorem opracowania pozwalająca na zminimalizowaniu kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa obiektu i spełnieniu wymagań przepisów.

operat-przeciwpozarowy-warszawa-mazowieckie

Uzgodnienie operatu przeciwpożarowego z Państwową Strażą Pożarną

Każdy operat przeciwpożarowy musi zostać uzgodniony z właściwym miejscowo
komendantem miejskim (powiatowym) Państwowej Straży Pożarnej.
Komendant może wyrazić zgodę na zastosowanie warunków wskazanych w operacie jedynie,
gdy wyznaczone miejsca magazynowania odpadów będą spełniać wymagania przepisów przeciwpożarowych.
Dopiero uzgodniony przez PSP operat ppoż jest dokumentem, mogącym stanowić załącznik do pozwolenia na zbieranie,
przetwarzanie i/lub wytwarzanie odpadów.

Kiedy wymagany jest operat przeciwpożarowy?

Operat przeciwpożarowy powinien zostać opracowany dla podmiotu, który ubiega się o wydanie pozwolenia na:

  • zbieranie odpadów;
  • przetwarzanie odpadów;
  • wytwarzanie odpadów.

Powyższe wymagania znaleźć można w art. 42 ust. 4b pkt. 1 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach oraz w art. 184 ust. 4 pkt. 5 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Co zawiera operat przeciwpożarowy?


Celem operatu jest określenie szczegółowych wymagań, jakie musi spełniać miejsce magazynowania odpadów. Krótko mowiąc, dostosowujemy miejsce magazynowania odpadów do przepisów:

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów

Usługi Przeciwpożarowe to nasza codzienność.

 


 

Główna działalność Fire Off skupia się na terenie województwa mazowieckiego, w szczególności: Warszawa, Legionowo, Jabłonna, Radzymin, Wyszków, Tłuszcz, Marki, Ząbki, Kobyłka, Zielonka, Wołomin, Mińsk Mazowiecki, Józefów, Otwock, Piaseczno, Grójec, Nadarzyn, Mszczonów, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Ożarów Mazowiecki, Sochaczew.

Chciałbyś zabrać nas dalej? Potrafimy sprawnie działać na terenie całej Polski.

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."