Blog

Gospodarka odpadami - nowe przepisy PPOŻ

Gospodarka odpadami - nowe przepisy PPOŻ

Od niedawna obowiązują nas nowe przepisy przeciwpożarowe dotyczące gospodarki odpadami. Chcesz dowiedzieć się jakie?

Od kiedy obowiązuje nowe rozporządzenie?

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów, obowiązuje od dnia 4 marca 2020 roku. 

Rozporządzenie weszło w życie zaledwie tydzień po jego ogłoszeniu. Ustawodawca jednak przewidział konieczność dostosowania wielu miejsc i inwestycji do nowych przepisów. Rozporządzenie zawiera szereg wyłączeń dla obiektów, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uzyskały pozwolenie na budowę. Kolejna wyłączenia dotyczą obiektów, dla których do 4 maja 2020 roku zostanie złożony operat przeciwpożarowy.

Jakie są kluczowe zmiany przepisów?

Rozporządzenie wprowadza zmiany w szerokim zakresie. Wszystkie zapisy zajmują aż 19 stron, trudno jest zatem mówić o uproszczeniu przepisów. Tak jak do tej pory, niektóre odpady mogą być składowane w ramach strefy pożarowej budynku. Jeżeli natomiast przekroczone zostaną ilości graniczne, odpady powinny stanowić oddzielną strefę pożarową. Obowiązuje nowa kwalifikacja stref pożarowych z odpadami. Wyróżnia się między innymi:

  • strefę pożarową z odpadami stałymi;
  • miejsce magazynowania ciekłych odpadów palnych;
  • magazyn ciekłych odpadów palnych;
  • zbiornik magazynowany ciekłych odpadów palnych.

Dla każdego z tych miejsc wskazane są szczegółowe wymagania, uwzględniające również sposób magazynowania. I tak, odpady ciekłe powinny być magazynowane w zbiornikach  o określonej pojemności, z zastosowaniem rozwiązań ograniczających rozlewisko. 

Wdrożone zostało również pojęcie "sekcji magazynowej", która pojawiła się już w pierwszym projekcie rozporządzenia. Domyślnie powierzchnia sekcji magazynowej odpadów stałych wynosi do 400m2, a dla odpadów ciekłych w zależności od objętości cieczy i jej temperatury zapłonu. 

Dla większych składowisko wprowadzono również obowiązek przeprowadzania corocznych ćwiczeń z zakresu postępowania na wypadek pożaru. O ćwiczeniach należy informować właściwego komendanta PSP. Pismo powinno zawierać plan ćwiczeń.

Wprowadzono również wymóg wdrożenia Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla składowisk, jeżeli powierzchnia strefy pożarowej przekroczy 1000m2, objętość ciekłych odpadów palnych przekracza 5m3 lub występuje strefa zagrożenia wybuchem.

Co teraz?

W tym miejscu należy zwrócić się do przedsiębiorców, którzy w najbliższym czasie będą ubiegać się o wydanie nowego pozwolenia. 4 maja kończy się okres, w którym można dostać pozwolenie na starych zasadach. Wiele zapisów nowego rozporządzenie wymagana przeorganizowania terenu i może być uciążliwe do zrealizowania w krótkim czasie. Dlatego jest to najlepszy moment, aby skorzystać z darmowych konsultacji Fire Off i odpowiednio zaplanować gospodarkę odpadami.

Zapraszamy do kontaktu !

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."