Blog

Wytyczne PPOŻ dla właściciela i użytkownika budynku

Wytyczne PPOŻ dla właściciela i użytkownika budynku

W tym artykule dowiesz się, jakie są wytyczne przestrzenia obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla właściciela budynku.

Wytyczne PPOŻ dla właściciela i użytkownika budynku

Właściciele i użytkownicy często zastanawiają się, czy właściwie dopełniają swoich obowiązków w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jest to słuszne działania, podyktowane troską o bezpieczeństwo ludzi, ale także ochroną mienia i możliwością uzyskania pełnego odszkodowania od ubezpieczyciela w razie wystąpienia pożaru.
Należy więc zacząć od początku i zastanowić się, jakie są podstawowe wymagania dotyczące bezpiecznego użytkowania budynków. Artykuł napisany jest z myślą o istniejących budynkach.

Podstawowe wymagania przeciwpożarowego dla budynków

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie ma w przepisach jednego zbioru wymagań, jakie muszą spełniać właściciela i użytkownicy. Warto w tym zakresie zasięgnąć porady u specjalisty i zainwestować w swoje bezpieczeństwo. Poniżej wymieniamy podstawowe wymagania, które pozwolą na bezpieczne użytkowanie budynku przy jednoczesnym spełnieniu regulacji prawnych. Nie należy tego zbioru wytycznych traktować jako katalog zamknięty, a jedynie bazę do budowania koncepcji ochrony ppoż w budynku.

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego

Warto zacząć od punktu, jakim jest opracowanie nazywane w przepisach „instrukcją bezpieczeństwa pożarowego”. W dobrze opracowanym dokumencie znajdują się wszystkie omówione w tym artykule obowiązki. Taka instrukcja, stworzona indywidualnie, powinna poruszać wszystkie kwestie związane z zadaniami obowiązkami poszczególnych użytkowników obiektu. W innym naszym artykule wskazujemy, dla jakich obiektów wymagane jest opracowanie IBP.

Użytkowanie zgodne z przeznaczeniem

Budynki służą właścicielom w różnych celach, często zarobkowo jako przedmiot najmu. Zdarza się w takich sytuacjach zapomnieć o tym, że budynek i jego poszczególne części muszą być użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Oznacza to na przykład, że nie wolno samowolnie w lokalu biurowym utworzyć magazynu produktów. Budynki i ich części muszą być użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem, określonym w dokumencie pozwalającym na użytkowanie. Każda zmiana sposobu użytkowania powinna zostać zgłoszona do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Niekiedy takie przedsięwzięcie może powodować zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej i konieczne dostosowanie budynku do przepisów przeciwpożarowych w tym zakresie. 

Okresowe przeglądy techniczne

Obowiązkowe przeglądy techniczne dotyczą nie tylko instalacji, ale też elementów budynku, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pożarowe. Poddawać okresowym kontrolom należy:

  • elementy budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiekt – co najmniej raz w roku
  • instalacje gazowe oraz przewody kominowych (dymowe, spalinowe i wentylacyjne) – co najmniej raz w roku
  • instalacje elektryczne i piorunochronne – co najmniej raz na 5 lat
  • urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice – co najmniej raz w roku

Utrzymywać drogi pożarowe

Do budynków wymagana jest doprowadzenie drogi pożarowej lub dojazdu pożarowego, umożliwiające dotarcie odpowiednich służb na wypadek pożaru czy innego zagrożenia. Należy regularnie sprawdzać przejezdność tych miejsc i zapewnienie możliwości manewrowania pojazdów pożarniczych. Szybkie dotarcie służb gwarantuje sprawne podjęcie akcji i mniejsze straty po pożarowe.

Zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – to działanie ludzi jest najczęstszą przyczyną pożarów. Szkolenia pracowników z zakresu ochrony ppoż wymagane jest przepisami, ale ma ono ogromnie uzasadnienie w praktyce. Właściwie przeszkolony pracownik będzie wiedział jak zapobiegać pożarom oraz jak postępować w przypadku zagrożenia. Należy również umieścić w widocznych miejscach instrukcje postępowania na wypadek pożaru. 

Zapewnić bezpieczeństwo ewakuacji

Stwierdzenie to może się wydawać bardzo ogólne, ale na potrzeby artykułu uprościmy je do podstawowej zasady – „żadnych materiałów palnych na korytarzach”. To korytarze (drogi komunikacyjne) mają być miejscem względnie bezpiecznym, w którym nie ma prawa pojawić się pożar. Drogi ewakuacyjne muszą pozostawać drożne, otwarte i gotowe do użycia w każdym momencie.

Audyt przeciwpożarowy

Powyżej wymienione zaledwie kilka podstawowych obowiązków. Jednakże, ich rzetelna realizacja z pewnością znacznie poprawi bezpieczeństwo w budynku. Jeśli nie masz pytania lub wątpliwości, czy wypełniasz swoje zadania właściwie, zapraszamy w kontaktu.

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."