Blog

Odstępstwo czy ekspertyza? Zmiany w PB 2020

Odstępstwo czy ekspertyza? Zmiany w PB 2020

Wielu architektów staje przed pytaniem, czy ich zamierzenie wymaga uzyskania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych, czy opracowania ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Niedługo będą nas obowiązywać nowe przepisy w tym zakresie.

Mowa jest o przypadku szczególnie uzasadnionym, w którym konieczne jest odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.  Na przykład, gdy budowę domu na działce budowlanej uniemożliwia zachowanie wymaganych odległości od granicy lasu.

Sytuacja do tej pory była określona w przepisach, ale nie zawsze wydawała się oczywista. Ostatnia nowelizacja Prawa Budowlanego
(Dz.U. 2020 poz. 471), która będzie obowiązywać od 13 września 2020 roku, w prosty i oczywisty sposób rozróżnia dwie sytuacje.

1. Budowa nowego obiektu

W przypadku szczególnie uzasadnionym można uzyskać pozwolenie na budowę obiektu „niezgodnie” z przepisami techniczno-budowlanymi. Mówi się o odstępstwie, które nie może powodować zagrożenia życia ludzi lub bezpieczeństwa mienia, […] po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

W tym celu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej składa się wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Jeśli odstępstwo dotyczy przepisów bezpieczeństwa pożarowego, do wniosku należy dołączyć:

  • ekspertyzę rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, w której zawarte są rozwiązania zamienne

               oraz

  • postanowienie właściwego komendanta wojewódzkiego PSP, wyrażające zgodę na zastosowanie rozwiązań zamiennych zawartych w ekspertyzie – tylko w przypadku gdy projekt budowlany wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

2. Nadbudowa / rozbudowa / przebudowa / zmiana sposobu użytkowania

W przypadku szczególnie uzasadnionym można uzyskać pozwolenie na budowę obiektu „niezgodnie” z przepisami techniczno-budowlanymi. Mówi się wtedy o spełnieniu wymagań warunków technicznych w sposób inny niż określony w rozporządzeniu, po spełnieniu określonych warunków zamiennych.

W tym celu nie składa się wniosku o udzielenie zgody na odstępstwo. Należy przedstawić:

  • ekspertyzę rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, w której zawarte są rozwiązania zamienne

               oraz

  • postanowienie właściwego komendanta wojewódzkiego PSP, wyrażające zgodę na zastosowanie rozwiązań zamiennych zawartych w ekspertyzie.

Co się zmieni?

Zasadnicza zmiana w Prawie Budowlanym dotyczy przypadku 1. Budowa nowego obiektu.

Do tej pory nie było wymagane opracowanie ekspertyzy, przy składaniu wniosku o udzielenie zgody na odstępstwo. Od 13 września 2020 roku , taka ekspertyza będzie obligatoryjna.

Pojawił się również drugi istotny wymóg. Jeśli projekt budowlany wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą PPOŻ, taka ekspertyza będzie musiała również uzyskać zgodę od właściwego komendanta wojewódzkiego PSP.

Nie ulega wątpliwości, że przepisy w tym przypadku uległy zaostrzeniu, wydłużając proces uzyskania odstępstwa i przydzielając dodatkowe zadania rzeczoznawcom PPOŻ.

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."