Blog

Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu w obiekcie

Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu w obiekcie

Jakie obiekty muszą być wyposażone w Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu (PWP)?

 

Warunki te są szczegółowo określone w przepisach przeciwpożarowych. W PWP należy wyposażyć każdy istniejący budynek, "zawierający strefę pożarową o kubaturze przekraczającej 1000m3 lub zawierający strefę zagrożenia wybuchem" [1][2]. 

Przykład: Właściciel posiada parterowy sklep o powierzchni 350m2, wybudowany w 1990 roku. Cały sklep stanowi jedną strefę pożarową, tzn. nie jest podzielony elementami oddzielenia przeciwpożarowego (ściany o odpowiedniej odporności, drzwi przeciwpożarowe, przepusty instalacyjne w przegrodach, itd.). Wysokość pomieszczeń wynosi około 3m. Kubatura budynku zatem przekracza 1000m3. Właściciel budynku powinien zatem, zgodnie z przepisami, wyposażyć budynek (strefę pożarową) w PWP.

 

Funkcja, jaką pełni PWP

 

Wyłącznik taki powinien "odciąć dopływ energii elektrycznej do wszystkich odbiorników, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru" (Dźwiękowy System Ostrzegania, Centrala Systemu Sygnalizacji Pożarowej, Systemy Oddymiania) [2]. Należy pamiętać o zapasowym zasilanie budynku, jak zasilanie awaryjne UPS lub agregaty, które powinno zostać odłączone po uruchomieniu Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu.

 

Z czego składa się PWP?

 

Tak naprawdę nie istnieje żaden dokument prawny, który szczegółowo opisuje techniczne wykonanie PWP. Istnieje jednak w rozporządzeniu [3] zapis, który mówi, że PWP "powinien składać się z: urządzenia uruchamiającego, urządzenia sygnalizującego i urządzenia wykonawczego". Odpowiedzialność za zastosowane rozwiązanie spoczywa na projektancie instalacji elektrycznych. Jednocześnie, projekt wykonawczy PWP jak każdego urządzenia przeciwpożarowego, wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Efekt końcowy zatem powinien być dostosowany do warunków lokalnych, układu zasilania budynku oraz zapewniać właściwe wykorzystanie PWP na potrzeby prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
Rolę urządzenia wykonawczego najczęściej stosuje się wyłącznik lub rozłącznik izolacyjny. Aparat taki powinien posiadać możliwość zdalnego uruchomienia poprzez wyzwalacz wzrostowy lub zanikowy.
Urządzenie uruchamiające i urządzenie sygnalizujące często stanowi przycisk pożarowy z sygnalizacją świetlną stanu pracy. Po stłuczeniu szybki i uruchomieniu przycisku następuje zwarcie lub rozwarcie styków wyzwalacza urządzenia wykonawczego.

 Gdzie powinien znajdować się PWP?

 

Zgodnie z przepisami [2], "PWP powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakowany". Jako, że sam PWP składa się z aparatu wykonawczego i uruchamiającego, ten zapis rozporządzenia również nie jest dość precyzyjny. Zasadne jest umieszczenie w pobliżu głównego wejścia przycisk sterujący, który jest prosty w użyciu i łatwy do rozpoznania przez strażaków prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze. Rozmieszczenie przycisków sterujących powinno znajdować się w projekcie z uzgodnionym z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Będzie ono uwzględniać warunki lokalne, rozkład pomieszczeń i podział na strefy pożarowe. Dodatkowym aspektem, którego nie uwzględniają przepisy, jest narażenie PWP na przypadkowe lub złośliwe uruchomienie przez osoby postronne. Bezzasadne zatrzymanie dostawy prądu do obiektów może powodować inne zagrożenia, dlatego dobrą praktyką projektantów jest rozmieszczenie przycisków w miejscach strzeżonych lub niedostępnych dla niepowołanych osób.

 

Zamierzasz dostosować swój budynek do przepisów i planujesz instalację Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu?

Zapraszamy do naszej zakładki oraz do kontaktu.

 

[1] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719 ze zm.)

[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422 ze zm.)

[3] Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 19 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966 ze zm.)

 

 

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."