Blog

Rozporządzenie CPR - wymagania PPOŻ dla kabli i przewodów

Rozporządzenie CPR - wymagania PPOŻ dla kabli i przewodów

Rozporządzenie CPR wprowadziło dużo zamieszania w branży elektrycznej i teletechnicznej. Wyjaśniamy kwestie związane z wymaganiami PPOŻ dla kabli i przewodów.

Rozporządzenie CPR - co się zmieniło?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. U. UE L 88/5 – zwane dalej CPR) obliguje wszystkich producentów kabli, którzy oferują swoje produkty na rynku Unii Europejskiej, do badania tych wyrobów pod względem reakcji na ogień. Badania pozwalają na sklasyfikowanie wyrobów w jednej z klas: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca, Fca.

Kable i przewody jako wyroby budowlane

Kable zasilania, sterujące i komunikacyjne stały się wyrobami budowlanymi na mocy przywołanego na początku Rozporządzenia CPR, a wcześniej nie zaliczały się do tej grupy wyrobów. Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie z definicją zawartą w Artykule 2 ust. 1 Rozporządzenia CPR, która została przywołana również w definicji znajdującej się w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 215) „wyrób budowlany” oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach (…) – na mocy tej definicji, jako wyroby budowlane nie uznaje się elementów instalacji, które nie są trwale związane z obiektem budowlanym.

Jakie są wymagania PPOŻ dla kabli i przewodów?

W obecnej chwili brak jest w Polsce przepisów określających wymagania PPOŻ dla kabli i przewodów elektrycznych. Producenci muszą badać kable i przewody pod względem reakcji na ogień, ale nie mamy przepisów, które określają jakie klasy przewodów należy stosować w budynkach. Pojawiły się jednak opracowania, które określają wymagania na swój sposób. Nie należy ich jednak traktować jako obowiązkowe, ponieważ nie są przywołane w żadnych przepisach.

Jednocześnie należy zauważyć, że stosowanie zasad wiedzy technicznej wynikających z przywołanej normy SEP lub Wytycznych ITB stanowi dobrą praktykę oraz korzystnie wpływa na poprawę warunków bezpieczeństwa pożarowego w obiektach budowlanych i możliwość ewakuacji.

Norma N SEP-E-007:2017-09 Instalacje elektroenergetyczne i teletechniczne w budynkach. Dobór kabli i innych przewodów ze względu na ich reakcję na ogień

Niniejsza norma określa wymaganą klasę reakcji na ogień kabli i innych przewodów, które mają być zainstalowane w budynku w zależności od jego rodzaju i miejsca zainstalowania przewodów. Norma opiera się na klasach reakcji na ogień wynikających z normy PN-EN 13501-6.  Norma "sepowska" stawia bardziej restrykcyjne wymagania wobec kabli i przewodów stosowanych w budynkach.

Kable elektryczne stosowane w budynkach. Wymagania dotyczące reakcji na ogień, Borowy A., Kolbrecki A., Kaczorek-Chrobak K., ITB, Warszawa 2020.

W roku 2020 Instytut Techniki Budowlanej wydał publikację z cyklu Instrukcje, Wytyczne, Poradniki. Celem publikacji było przyporządkowanie wymagań opisowych zawartych w przepisach techniczno-budowlanych do klas reakcji na ogień kabli określonych zgodnie z normą PN-EN 13501-6.  Przedmiotowe wytyczne powstały na podstawie przeglądu propozycji wymagań z innych krajów europejskich. Wytyczne ITB określają nieco łagodniejsze wymagania PPOŻ dla kabli i przewodów, szczególnie wobec budynków charakteryzujących się niskim poziomem zagrożenia pożarowego.

Jaką klasę reakcji na ogień kabli stosować?

Odpowiedź znajduje się w powyższych opracowaniach. Projektant powinien przeanalizować warunki ochrony przeciwpożarowej budynku i odnieść się do danych wymagań.

Zgłaszają się do nas klienci, dla których kable zaprojektowane zgodnie z normą N SEP-E-007:2017-09 okazują się trudne do pozyskania, a ich stosowanie jest nieuzasadnione ekonomicznie. 

Pomagamy odnieść się do wymagań przeciwpożarowych dla kabli i przewodów w optymalny sposób. Uwzględniamy przy tym bezpieczeństwo użytkowania obiektu i zgodność z przepisami techniczno-budowlanymi.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu

ZAPYTAJ O WYCENĘ DLA CIEBIE

Ochrona Przeciwpożarowa to nasza specjalność.

Fire Off istnieje na rynku od 2017 roku. Tworzymy zespół ambitnych ludzi, których łączy zamiłowanie do pożarnictwa.
Branża PPOŻ się rozwija, my rośniemy razem z nią. 
Zasada współpracy jest prosta, Ty prowadzisz swój biznes - my zajmujemy się resztą.


"Dawniej było inaczej. Płonęła stodoła i wszyscy lecieli z wiadrami. Dziś lecą, ale z telefonami. A człowiek jest sam jak palec."